به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • مقالات

کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
آیت الله خامنه ای قواعد بازی را تعیین کرد: نه جنگ و نه مذاکره [الاخبار (لبنان)، 14 اوت 2018]
تجربه عربستان سعودی و اشتهای سیری ناپذیر ترامپ برای تاراج ثروت های نفتی و میلیاردها دلار از این کشور به ایرانی ها تاکید می کند هرگونه تمایلی برای به رسمیت شناخته شدن یا پذیرش در سطح بین المللی که هنوز با گذشت چهل سال از عمر انقلاب به دست نیامده از راه تسلیم شدن پس از تجربه چندین دهه مقاومت حاصل نمی شود. مهم تر از همه این ها تجربه کنونی ترکیه در زمینه اقتصادی و کاهش ارزش لیر است با وجود این که عضوی در پیمان ناتو است و پایگاه های آمریکا در این کشور قرار دارند و تجربه این کشور مشابه بیشتر کشورهای منطقه است که متحد واشنگتن حساب می شوند. با این پیش زمینه رهبری ایران دیروز تاکید کرد هیچ مذاکره ای با آمریکا در زمان کنونی انجام نخواهد شد.
خزر دریاچه یا دریا؟ توافق مذاکره پس از گذشت بیش از بیست سال مشکلات [شینیا سوگیزاکی، آساهی (ژاپن)، 14 اوت 2018]
پنج کشور حاشیه دریای خزر از جمله ایران و روسیه روز دوازدهم ماه جاری اجلاس سران در آکتاو واقع در غرب قزاقستان برگزار و قرارداد « همکاری در ارتباط با موقعیت حقوقی دریای خزر » امضاء کردند. مذاکره پیرامون دریای خزر از جمله در زمینه منابع زیر زمینی و حق مالکیت بیش از بیست سال با مشکل رو به رو است. به نظر می رسد ، تنش اخیر میان ایران و آمریکا زمینه ساز این توافق بوده است.
ایران از موشک جدید خبر داد [ماساتوری توییتا، نیکی (ژاپن)، 14 اوت 2018]
ایران روز سیزدهم ماه جاری از تولید موشک بالستیک کوتاه برد جدید خبر داد. به نظر می رسد ایران با تولید این موشک جدید مهار آمریکا را که از این کشور عدم پیگیری توسعه موشکی و هسته ای را درخواست کرده است ، مدنظر دارد.
[ آیت الله ] خامنه ای «‌ با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد و جنگ هم نخواهد شد » [شینیا سوگیزاکی، آساهی (ژاپن)، 14 اوت 2018]
[ آیت الله ] ‌خامنه ای ، مقام عالی رهبری ایران ، روز سیزدهم ماه جاری در سخنرانی در تهران با توجه به از سرگیری تحریم های آمریکا که از توافق هسته ای ایران خارج شده است ، اظهار داشت:« ایران مشکلات اقتصادی دارد و تحریم ها در این مشکلات اقتصادی بی تاثیر نیست. اما با این حال ، با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد و جنگ هم نخواهد شد. » بدین ترتیب می توانیم بگوییم که مقام عالی رهبری ایران به طور خلاصه بر رویکرد عدم مذاکره با آمریکا تاکید کرده است.
ایران، [آیت الله] خامنه ای به ترامپ هشدار می دهد: «هیچ گفتگویی با آمریکا صورت نمی گیرد» [فرانچسکوسمپرینی، لا استامپا (ایتالیا)، 13 اوت 2018]
یک هشدار به دونالد ترامپ، یک اخطار به آقای روحانی و پیامی به متحدان و دشمنان. آیت الله خامنه ای روشن ساخت که هیچ کس در تهران گفتگوی مستقیم با آمریکا نخواهد داشت و در خصوص مدیریت بهتر اقتصاد ملی به منظور مقابله با آثار تحریم ها به رهبری کشور گوشزد کرد. تمام اینها در حالی صورت می گیرد که جمهوری اسلامی اولین آزمایش بالستیک سال 2018 را اعلام می کند.
ایران موشک جدید بالستیک کوتاه برد را رونمایی کرد [فرانکو ایاک، ایل جورناله (ایتالیا)، 13 اوت 2018]
هفتۀ گذشته یک فروند موشک ضد کشتی فاتح 110 در خلال انجام مانور در تنگۀ هرمز توسط ایران مورد آزمایش قرار گرفت. ایران این موشک جدید بالستیک کوتاه برد المبین را رونمایی کرد. امیر سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران آن را «تجلی صنعت نظامی کشور ، یک موشک چابک، نامرئی، بسیار دقیق و مصون از هر گونه سپر دفاعی» خواند.
وضعیت دریای خزر [ایوان سافراتوف، کامرسانت (روسیه)، 13 اوت 2018]
دیروز، روسای جمهوری پنج کشور حاشیه دریای خزر – روسیه، ایران، قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان – در خصوص مساله وضعیت حقوقی دریای خزر تصمیم گیری کردند.
تصرف بازار ایران توسط چین [آناتولی کومراگوف، نزاویسمایا گازتا (روسیه)، 13 اوت 2018]
شرکت نفتی فرانسوی توتال از ترس تحریم های امریکا از پروژه گازی ایران خارج شد و سهم خود را به چینی ها واگذار کرد. چین می تواند برنده اصلی خروج اروپایی ها از ایران باشد، اما شانس روسیه نیز در این زمینه زیاد است.
زمین سوخته [اینس روتل، اشپیگل (آلمان)، 13 اوت 2018]
ترامپ از سیاست های تجاری قدرتمند ترین اقتصاد جهان به عنوان ابزاری برای تسلط بر سراسر دنیا استفاده می کند: کسانی که از خواسته های وی اطاعت نکنند، مشمول تعرفه های تنبیهی یا تحریم خواهند شد. هیچ کس نمی داند رییس جمهور آمریکا قصد دارد از این درگیری ها به چه هدفی در نهایت دست یابد. انگیزه های او اکثرا اقتصادی بوده، اما گاهی نیز عوامل سیاسی دخیل هستند. در همین حال، فهرست کشورهایی که با آنها درگیری های اقتصادی جدیدی را به وجود می آورد، روز به روز طولانی تر می شود.
کشورهای حاشیه خزر توافقنامه‌ای تاریخی در قزاقستان امضا کردند [الشرق الاوسط (انگلستان)، 13 اوت 2018]
سران پنج کشور حاشیه خزر پس از امضای توافقنامه تقسیم این دریا در شهر آکتائو قزاقستان، این رویداد را تاریخی توصیف کردند ولی به جزئیات درباره بندهای مربوط به ترسیم مرزهای دریایی اشاره نکردند. انتظار نمی‌رود این توافقنامه به همه اختلافات بین کشورهای حاشیه خزر پایان دهد ولی به فرونشاندن تنش‌های درازمدت در منطقه‌ای که دارای ذخایر عظیم سوخت در حدود 50 میلیارد بشکه نفت و 300 تریلیون مترمکعب گاز طبیعی است، کمک خواهد کرد.
تحریم های جدید آمریکا: ایران بر گردشگری به عنوان منبع درآمد تکیه می کند [خبرگزاری آلمان (آلمان)، 12 اوت 2018]
با توجه به تحریم های جدید آمریکا و بحران اقتصادی، ایران به طور فزاینده ای بر گردشگری تکیه و تاکید می کند. روز یکشنبه علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان گردشگری در تهران گفت: "به خصوص در حال حاضر ما می توانیم با ارتقاء پتانسیل گردشگری خود، یک منبع ارز خارجی جایگزین ایجاد کنیم."
از نظر اردوغان، سقوط ارزش لیر «توطئه ای سیاسی» علیه ترکیه است [لوموند (فرانسه)، 12 اوت 2018]
رئیس جمهور ترکیه در برابر طرفدارانش که در ترابوزان در کنار دریای سیاه گردآمده بودند، لحنی شدید در برابر واشنگتن در پیش گرفت. به گفته وی هدف «تسلیم کردن ترکیه در همه زمینه ها، از تامین مالی تا سیاسی» است. روز یکشنبه دوازدهم اوت، اردوغان، گفت سقوط ارزش لیر ترکیه یک «توطئه سیاسی» بر ضد کشورش می باشد. وی افزود در زمانی که روابط ترکیه با امریکا بحرانی است، کشورش با یافتن «بازارها و متحدین جدید» به آن پاسخ خواهد داد.
خاکسپاری در ایران آئینی پیچیده ای دارد ؛ برای آخرین بار، سوار بر خودروی مرسدس [توماس اردبرینگ، نیویورک تایمز (امریکا)، 12 اوت 2018]
«بهشت زهرا»، یکی از بزرگترین گورستان های جهان، در تهران واقع است. بیش از 1 میلیون و 700 هزار نفر در بهشت زهرا به خاک سپرده شده اند. پس از تعیین علت فوت از سوی پزشک و وداع خانواده، یک خودرو مرسدس بنز نقره ای رنگ برای انتقال متوفی به گورستان بهشت زهرا به مقابل منزل او می آید. مردم تهران به شوخی می گویند سرانجام یک روز برای یکبار هم که شده سوار بنز خواهند شد.
بازتاب ازسرگیری تحریم های آمریکا در روزنامه های ایران [فرح الزمان شوقی، العربی الجدید (انگلستان)، 12 اوت 2018]
از سه شنبه هفته پیش یعنی زمان ازسرگیری تحریم های آمریکا اکثر روزنامه ها و رسانه های ایران از جناح های مختلف همچنان بر اوضاع اقتصادی و تاثیرات این تحریم های آمریکا بر آن تمرکز دارند. به این ترتیب که روزنامه "کیهان" وابسته به جناح بسیار محافظه کار که عادت به انتقاد شدید از دولت روحانی دارد فایده ای برای گفتگو با آمریکا قائل نیست و به نوشته این روزنامه بازسازی اقتصادی از داخل آغاز می شود و نه با اتکا به روابط با غرب.
درخواست پوتین برای ایجاد پیوندهای عمیق تر با ایران و دیگر کشورهای حاشیه دریای خزر [هنری فوی، فایننشال تایمز (انگلستان)، 12 اوت 2018]
روسیه متعهد شد همکاری با ایران و همسایگان خود در آسیای میانه را از طریق توافق مهم برای تعیین حدود دریای خزر، گسترش دهد. این توافق راه را برای اجرای طرح های انرژی مدت ها متوقف مانده و تائید برتری نظامی روسیه بر بزرگ ترین دریاچه جهان هموار می کند.کاملیا هیگ لاند، تحلیل گر ارشد مسائل آسیای میانه، می گوید :"روسیه نقش مهمی را در این تحولات داشته است... ولی باید منتظر ماند و دید که آیا مسکو چیزی را نیز از دست داده است یا خیر. آنها از منظر امنیتی، به یقین دستاوردهایی را کسب کرده اند."
حل و فصل حق مالکیت دریای خزر امضای تفاهم نامه همکاری پنج کشور حوزه دریای خزر [نیکی (ژاپن)، 13 اوت 2018]
اجلاس سران پنج کشور حوزه دریای خزر از جمله ایران و روسیه روز دوازدهم ماه جاری در آق تاو واقع در جنوب قزاقستان برگزار شد و پنج کشور «‌ تفاهم نامه در ارتباط با موقعیت قانونی » که بهره برداری از گاز طبیعی و منابع بستر زیر دریا را تعیین می کند ،‌ امضاء کردند. با حل و فصل مسائل حق مالکیت که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 میلادی تاکنون ادامه داشته است ، مسیر توسعه اقتصادی متقابل از دریای خزر فراهم شده است.
داعش متحمل شکست سنگینی در شمال افغانستان شد [امانوئل دورویل، فیگارو (فرانسه)، 12 اوت 2018]
در استان جوزجان در شمال افغانستان که داعش در سال گذشته توانسته آن را به تصرف خود درآورد، 150 تا 200 نفر از نیروهایش ترجیح دادند به جای افتادن به چنگ طالبان خود را به نیروهای دولتی افغانستان تسلیم کنند.
آزمایش پرتاب موشک ضد ناو در رزمایش نظامی ایران [آساهی (ژاپن)، 12 اوت 2018]
به تازگی دریافتیم که ایران در هنگام رزمایش نظامی که اوایل ماه جاری برگزار شد ، در نزدیک تنگه هرمز که منطقه استراتژیکی برای حمل و نقل نفت خام به شمار می آید ، آزمایش پرتاب موشک ضد ناو انجام داده است.
کشته شدن سی و نه تن از جمله کودک بر اثر انفجار در پایگاه جناح مخالف نظام سوریه [فومیاکی سنایاما، آساهی (ژاپن)، 13 اوت 2018]
دیده بان حقوق بشر سوریه روز دوازدهم ماه جاری اعلام کرد ، بر اثر انفجار انبار مهمات در استان ادلب واقع در شمال غربی سوریه که بزرگترین و آخرین پایگاه جناح مخالف نظام در سوریه به شمار می آید ، سی و نه تن از جمله دوازده کودک کشته شدند. گفته می شود ، پنج و سه تن هم بر اثر حملات هوایی روز دهم ماه جاری در منطق تحت کنترل جناح مخالف نظام سوریه واقع در بخش شمال سوریه کشته شدند و به همین جهت تنش میان دو طرف شعله ور شده است.
ایران پیامی برای دشمنان ارسال می کند. چه چیزی ورای آزمایش موشکی قرار دارد [لورنتزو ویتا، ایل جورناله (ایتالیا)، 12 اوت 2018]
آمریکا در خصوص یک آزمایش موشکی ایران در نزدیکی تنگۀ هرمز هشدار داد. به عقیدۀ مقامات آمریکایی که توسط فاکس نیوز مورد مصاحبه قرار گرفتند، این آزمایش از پایگاه سپاه پاسداران انقلاب در بندر جاسک صورت گرفت
ایران، روسیه و دیگران به توافقی تاریخی بر سر دریای خزر دست یافته اند [کریستیان اشتاینر، فرانکفورتر آلگماینه (سوئیس)، 12 اوت 2018]
پس از مذاکراتی که بیش از 20 سال طول کشید، کشورهای ساحلی دریای خزر بر سر وضعیت قانونی این پهنه آبی موافقت کردند. این بزرگترین پهنه آب داخلی یک دریا یا یک دریاچه نامیده نمی شود، بلکه به عنوان ترکیبی تازه از دریا و دریاچه در نظر گرفته می شود. علاوه بر میدان های ماهیگیری، دریای خزر دارای ذخایر نفت و گاز بزرگی نیز می باشد.
دریا بودن یا نبودن. امضای تاریخی به جدال چندین ساله در خصوص دریای خزر پایان می بخشد [روزالیا کاستلتی، لارپوبلیکا (ایتالیا)، 12 اوت 2018]
نه دریا، نه دریاچه: بزرگ ترین پهنۀ آبی جهان از یک «وضعیت حقوقی ویژه» برخوردار خواهد شد. پس از بیست سال گفتگو، روسیه، ترکمنستان، آذربایجان، قزاقستان و ایران اقدام به امضای کنوانسیونی در خصوص آب های مورداختلاف نمودند. پای مالکیت ذخایر گرانبهای سوخت آن در میان است
روسیه، ایران و ترکیه در قایق تحریم ها [یوری پانیف، نزاویسمایا گازتا (روسیه)، 13 اوت 2018]
واشنگتن عملا، به طور همزمان، تحریم های مرحله ای را علیه روسیه، ایران و ترکیه اعمال کرده است. در پایتخت های این سه کشور تقریبا به طور یکسانی به این تحریم ها واکنش نشان داده اند.
اتحاد دریای خزر: همگرایی منطقه در چارچوب سناریوی «همکاری های شبکه ای» [الکساندر کاراوایف، وستی کافکازا (روسیه)، 12 اوت 2018]
یکی از اهداف کلیدی بعد از امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر، برقراری روابط اقتصادی و تجاری میان پنج کشور این منطقه، ترکیب منافع این کشورها و توسعه روابط جدید میان آنها است.
سفیر آمریکا همزمان با تهدید ترزا می به این که شرکت های انگلیسی ضرر خواهند کرد، گفت درباره ایران از ما و نه از بروکسل حمایت کنید. [تلگراف (انگلستان)، 11 اوت 2018]
وودی جانسون، سفیر امریکا در انگلیس، روز شنبه در مقاله منتشره در نشریه دیلی تلگراف، از انگلیس خواست از همسایگان اروپایی خود که به دنبال انعقاد توافق تجاری با ایران هستند ، فاصله بگیرد و در کنار امریکا به اعمال تحریم های شدید علیه ایران اقدام کند ولی شب گذشته، مقامات ارشد دولت انگلیس با این خواسته ها مخالفت کردند و شکاف سیاسی میان دو متحد سنتی را افزایش دادند.یک مقام وزارت خارجه انگلیس اظهار داشت :"ما به توافق هسته ای متعهد و آماده گفتگو با دولت و کنگره امریکا در مورد همکاری در برطرف ساختن نگرانی های مشترک در مورد فعالیت های منطقه ای ایران هستیم."
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴