به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • مقالات

کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
گسترش شکاف میان آمریکا و عربستان سعودی [هیده میتسو کیبه، نیکی (ژاپن)، 8 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: کیومرث واحدی)
سازمان کشورهای صادر کننده نفت خام (‌ اوپک ) روز هفتم ماه جاری در نشست با کشورهای غیر اوپک از جمله روسیه با کاهش یک میلیون دویست هزار بشکه نفت خام در روز توافق کردند.
مدیر ارشد مالی هواوی مظنون به توضیحات فریبکارانه پیرامون تحریم های ایران [نائوویکی فوکودا - اتسوکی تاکاشی، آساهی (ژاپن)، 9 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: کیومرث واحدی)
مقامات قضایی آمریکا درباره پرونده دستگیری وانژو منگ ، نایب رییس و مدیر ارشد مالی شرکت هواوی (‌ شرکت بزرگ تجهیزات مخابراتی در چین )‌ در کانادا اعلام کردند ، به شکل همه جانبه آماده بازداشت شخص نامبرده بودند. هم اکنون از اینکه تحویل وانژو منگ به آمریکا ، اصطکاک تجاری میان چین و آمریکا را گسترش خواهد یا نخواهد داد؟ نظرها را به سوی خود جلب کرده است.
هواوی، تحریم ها و نرم افزار: آن چه که باید بدانید [چارلز آرتور، گاردین (انگلستان)، 8 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مهتاب نورمحمدی)
این شرکت بزرگترین تأمین کننده تجهیزات در ارتباطات سیار، از قبیل تجهیزات مورد نیاز دکل های تلفن همراه، سوییچ های شبکه های تلفن ونرم افزار های کنترل آن ها است. این شرکت یکی از سه شرکت بزرگ خرده فروشی در زمینه فروش گوشی های تلفن همراه نیز به شمار می رود. به نظر می رسد دستگیری منگ ونژو به اتهام فروش تجهیزات هواوی در ایران مربوط باشد که نقض تحریم های آمریکا به شمار می رود. آمریکا از سال 2016 به فروش تجهیزات به کشورهای تحریم شده از طریق شرکت های واسطه ای مشکوک شد.
ایران امریکا را به «تروریسم اقتصادی» متهم کرد [--، پاری ماچ (فرانسه)، 8 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
روز شنبه رئیس جمهور ایران امریکا را به «تروریسم اقتصادی» متهم کرد و خطاب به روسای مجلس افغانستان، چین، پاکستان، روسیه و ترکیه که در تهران گرد آمده بودند، این کشورها را به مقابله مشترک در برابر فشارها یا تحریم های امریکا فراخواند. او گفت همه این کشورها پیامدهای ناشی از فشارهای اقتصادی امریکا علیه ایران را متحمل می شوند.
در برابر افزایش افراط گرایی، امارات متحده عربی از اسلام آسانگیر دفاع می کند [تیری پورت، فیگارو (فرانسه)، 7 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
حدود 700 مسلمان، یهودی و مسیحی در این هفته در پنجمین دور «اجلاس ترویج صلح در جوامع اسلامی» که در ابوظبی برگزار شد، شرکت کردند. این موضوع که در اجلاس ابوظبی در بین روحانیونی که حضور داشتند، یافتن یک روحانی ایرانی یا قطری دشوار بود، نشان می دهد که سخنرانی درباره توافق مذهبی محدوددیت هایی دارد. هر چند که این اجلاس به صلح اختصاص داشت اما شرکت کنندگان در مورد جنگ یمن که بیش از 10 هزار کشته به جای گذاشته است و امارات متحده عربی در آن دخالت مستقیم دارد، سکوت کردند. حضور بسیاری از امریکایی ها از جمله سام براون باک، نماینده در امور آزادی مذاهب، نشان می دهد که این کشور بخشی از ائتلافی است که با محور شیعه ایران مخالفت می کند. عربستان در راس این ائتلاف است، اما از زمان ماجرای خاشقجی مجبور به نوعی سکوت دیپلماتیک شده است.
پاریس در وضعیت جنگی به سر می برد. مکرون زره پوش های کوزوو را مستقر می سازد [لورنتزو ویتا، ایل جورناله (ایتالیا)، 8 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
فرانسه به منظور مقابله با جلیقه زردها در پاریس تدابیر استثنایی را انتخاب می کند. از همان ساعات اولیه بامداد تعداد هشت هزار مأمور پلیس پایتخت فرانسه را تحت کنترل گرفته اند تا بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن از تجمع نیروها و ایجاد سنگربندی ها جلوگیری نمایند.
آمریکای ترامپ ورق های اقتصاد جهانی را پخش می کند: اروپا همچنان یک تماشاگر بزدل باقی می ماند [مائوریتزیو ریچی، لارپوبلیکا (ایتالیا)، 8 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
رئیس جمهور آمریکا ورای برخی زیاده روی ها ثابت کرد که قادر است قوانین بازی خود را به سایر کشورها تحمیل کند. در بازی بروکسل هنوز قدرتی برای نقش آفرینی پیدا نکرده است. شک و تردیدهای آلمان در خصوص اوراق قرضۀ اروپا و تهدیدات ایتالیا جهت حفظ پول واحد از عوامل آن به شمار می آید.
رقابت آمریکا- روسیه در سوریه برای تقویت هم پیمانی با ترکیه و جذب اروپایی‌ها [رانیا مصطفی، العرب (انگلستان)، 9 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: اکبر زارع زاده)
با توجه به فقدان توافق آمریکا و روسیه بر سر راه حل بحران در سوریه، روسیه تلاش می‌کند از حساسیت ترکیه درباره کردها بهره برداری کند و احتمالا ائتلافی با ترکیه به منظور تهدید مناطق نفوذ نیروهای سوریه دموکراتیک در شرق فرات تشکیل دهد تا از این طریق واشنگتن را زیر فشار قرار دهد. این در حالی است که آمریکا به علت ناتوانی در اطمینان خاطر دادن به ترکیه در خصوص خطر کردها در شمال سوریه، نتوانسته است آنکارا را از آغوش روسیه خارج و به خودش نزدیک کند.
"رئیس مالی هواوی در خطر 30 سال زندان – به تعویق افتادن تصمیم درباره وثیقه" [کارل فلدر، نویه زوریشر سایتونگ (سوئیس)، 8 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
در جلسه روز جمعه دادگاه در ونکوور، درباره این که آیا منگ وانجو، رئیس ارشد مالی شرکت فن آوری چینی هواوی می تواند به قید وثیقه آزاد شود، هیچ تصمیمی اتخاذ نشد. انتظار می رود نهایتا در روز دوشنبه چنین تصمیمی گرفته و اعلام شود.
دستگیری یکی از مدیران شرکت هواوی نشان می دهد که ترامپ هیچ برنامه مدونی برای مقابله با چین ندارد [لیندسی فورد و وندی کاتلر، نیویورک تایمز (امریکا)، 8 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: داود حیدری)
دولت آمریکا با افزایش رقابت تجاری خود با چین در آینده با مشکلات فراوانی روبرو خواهد شد اما رفتارهایی که تا کنون دولت ترامپ در این زمینه از خود نشان داده مشخص می کند که واشنگتن برنامه خاصی برای مدیریت اختلافات تجاری خود با پکن ندارد. منتشر نکردن خبر دستیگری مدیر ارشد شرکت هواوی در روز دستگیری وی و از قرار مطلع نکردن ترامپ از این اقدام، می تواند دو علت داشته باشد. نخست اینکه به چینی ها بگویند با وجود دیدار روسای جمهور دو کشور و گفتگوهای تجاری، دولت آمریکا هر اقدامی را که برای امنیت ملی این کشور لازم باشد انجام خواهد داد یا اینکه این اقدام از وجود اختلاف نظر و رقابت در کادر رهبری آمریکا سرچشمه می گیرد و نشان می دهد که هر یک از دو جناح موجود در دولت آمریکا تلاش می کند تا برنامه و اهداف مورد نظر خود را پیش ببرند.
آیا ایران به خاموش شدن آتش جنگ در یمن کمک می کند؟ [نجاح محمدعلی، القدس العربی (انگلستان)، 9 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مهری بهرامی)
ایران تلاش می کند این بار در اظهار نظر خود درباره مذاکرات یمن در سوئد احتیاط بیشتری به خرج دهد تا باعث برهم خوردن این مذاکرات نشود به ویژه این که متهم است در بحران یمن دست دارد، هرچند که هرگونه دخالتی در یمن را انکار و همواره تاکید می کند که بی گناه است و تنها کمک سیاسی و بشردوستانه به مردم یمن ارائه کرده است. این کشور همچنین می داند هیچ کدام از طرف های دیگر درگیر در مناقشه یمن، عدم مداخله تهران از طریق تجهیز حوثی ها به موشک های بالستیک و هواپیماهای بدون سرنشین باور نخواهد کرد.
چرا عربستان سعودی با کاهش تولید نفت در سازمان اوپک و تثبیت ائتلاف با روسیه تصمیم گرفت رئیس جمهور ترامپ را به چالش بکشد؟ [عبدالباری عطوان، رای الیوم (انگلستان)، 7 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مهری بهرامی)
کشورهای تولید کننده نفت عضو اوپک و خارج از آن روز جمعه در لحظات آخر به توافقی درباره کاهش تولید در حدود 1.2 میلون بشکه در روز به منظور متوقف کردن سقوط قیمت ها وافزایش مجدد آن دست یافتند. این اقدام اهمیت زیادی از نظر اقتصادی دارد، اما مسئله مهم تر در نظر ما این است که ائتلاف عربستان سعودی و روسیه با قدرت به نمایش درآمد. این مسئله به چالش کشیدن رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ است که دو روز پیش از این نشست خواستار عدم کاهش تولید شده بود. این امر سیلی محکمی بر صورت رئیس جمهور ترامپ است که به سیلی های دیگری افزوده می شود که به سمت وی روانه شده اند.
ایران و اتحادیه اروپا به فرمانروایی «کماندوی تنها» پایان می دهند [--، وستی کافکازا (روسیه)، 9 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: شادی اصغری)
در هفته جاری، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال جاری، اروپا مکانیسم پیشنهادی برای ادامه تجارت با ایران و نجات توافق هسته ای را ارائه خواهد کرد. امریکا بار دیگر، تحریم های سختی را علیه ایران اعمال کرده تا این کشور را در انزوای اقتصادی قرار دهد.
صبر رو به اتمام: تنگه هرمز با خطر مسدود شدن مواجه است [لوبوف ستپوشوا، پراودارو (روسیه)، 9 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: شادی اصغری)
اگر امریکا صادرات نفتی ایران را تحریم کند، در آنصورت ایران حرکت تانکرهای نفتی در خلیج فارس را متوقف خواهد کرد. ایرانی ها به اروپا اعتماد ندارند و صبر آنان به اتمام رسیده است.
هند به رغم اعمال تحریم ها، نفت ایران را وارد می کند [--، وستی کافکازا (روسیه)، 9 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: شادی اصغری)
به رغم اعمال تحریم های امریکا علیه ایران، هند همچنان، یکی از وارد کنندگان اصلی نفت ایران است. در ماه دسامبر، شرکت دولتی پتروشیمی Indian Oil قصد دارد، تا 9 میلیون بشکه نفت ایران را وارد کند. این حجم، بیش از 20 درصد از صادرات نفتی ایران را شامل می شود.
عملیات تروریستی انتحاری در ایران [شینیا سوگیزاکی، آساهی (ژاپن)، 7 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: کیومرث واحدی)
حدود ساعت نه و پنجاه و پنج دقیقه صبح روز ششم ماه جاری در نزدیک پاسگاه پلیس شهر بندری چابهار واقع در استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران ، ‌انفجاری که به نظر می رسد عملیات تروریستی انتحاری بوده به وقوع پیوسته است و بر اثر این عملیات تروریستی دست کم دو مامور پلیس کشته و سی و سه تن مجروح شدند.
با توجه به مقاومت ایران در برابر فشارها برای کاهش تولید، گفتگوهای اوپک به جایی نرسید [خاویر بلاس و النا مازنوا، بلومبرگ (آمریکا)، 7 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مهتاب نورمحمدی)
پس از آن که ایران با کاهش نمادین تولید به عنوان بخشی از توافق این سازمان و متحدانش مخالفت کرد، گفتگوهای روز جمعه اوپک به جایی نرسید. نبود این توافق تا کنون نشان دهنده فشار نیروهایی بر اوپک است که نقشه نفتی جهان را دوباره ترسیم می کنند و آن را به سمت وابستگی شدید به حمایت های کشورهای غیر عضو، مانند روسیه و مخالفت های جنجالی دونالد ترامپ می برند.
شکست امریکا در محکوم کردن حماس در سازمان ملل متحد [ماری بورو، لوموند (فرانسه)، 7 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
هدف قطعنامه امریکا مجازات جنبش اسلامی فلسطین برای « پرتاب مکرر موشک به اسرائیل» بود. حماس رد این قطعنامه را «سیلی برای دولت امریکا» دانست. نیکی هیلی، سفیر امریکا در سازمان ملل متحد که در شرف ترک پست خود در اواخر این ماه است، رویای خروج خود از سازمان ملل متحد با یک رای تاریخی یعنی محکومیت بی سابقه حماس به علت حملاتش به اسرائیل، را داشت.
مدیر ارشد شرکت هواوی که از سوی آمریکا تحت پیگرد قرار دارد به فریبکاری در ارتباط با تحریم های ایران متهم است و احتمال می رود به 30 سال زندان محکوم شود [امیلی روحالا، واشنگتن پست (امریکا)، 7 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: داود حیدری)
یکی از مدیران تجاری چین که در زمینه فناوری فعالیت می کند در آمریکا در ارتباط با تجارت با ایران به فریب کاری متهم است. خبر مربوط به متهم شدن خانم منگ وانزهو از مدیران شرکت هواوی از سوی یکی از دادستان های کانادا عنوان شده است. از قرار، وی در سال 2013 به موسسات مالی گفته است که شرکت هواوی با شرکت اسکای کام هنگ کنگ که کالاهای آمریکایی را با زیر پا گذاشتن تحریم های آمریکا به ایران می فروخته، هیچ گونه ارتباطی ندارد . وکیل مدافع این مدیر چینی، اتهام فریبکاری و کلاهبرداری از سوی موکل خود را تکذیب کرده است.
رویارویی دو طرح منطقه ای یکی ایران و دیگری عربستان. چه تفاوتی با یکدیگر دارند و کدام یک چیره خواهد شد؟ [عبدالعزیز صالح بن حبتور، رای الیوم (انگلستان)، 4 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مهری بهرامی)
دیگر بر کسی پوشیده نیست که رویارویی پنهان و آشکاری میان دو کشور مهم در منطقه یعنی عربستان و جمهوری اسلامی ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به رهبری امام ایت الله خمینی در فوریه 1979 در جریان است که نتیجه نگرانی کشور پادشاهی عربستان از نظریه صدور انقلاب می باشد زیرا طرح و ایده انقلاب با سیاست ها و اصل حکومت در عربستان و در ورای این کشور منافع آمریکا و غرب دارای نظام سرمایه داری در تناقض است.
اسرائیل شروع به تخریب تونل هایی نمود که توسط حزب الله در مرز لبنان ساخته شده بودند [--، لارپوبلیکا (ایتالیا)، 4 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
پس از تنش ها و درگیری هایی که در نوار غزه صورت گرفت و دقیقاً در حالی که نتانیاهو، نخست وزیر تحت فشارهای جدید سیاسی به سبب اتهامات مربوط به فساد قرار گرفته، عملیات ارتش جبهۀ تازه ای را در شمال باز نموده است.
اکنون فرانسه با خطر انفجار روبروست. مردم از ژنرال دو ویلیه درخواست کمک می کنند [لورنتزو ویتا، ایل جورناله (ایتالیا)، 5 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
پاریس به صحنۀ یک جنگ شهری بی سابقه تبدیل شده است. پلیس ناگزیر به مداخله گردیده است. در محله های مختلف این کلانشهر اقدامات خرابکارانه صورت می گیرد. لیکن اعتراضات به اینجا ختم نمی شود. خبر مربوط به تعلیق قیمت سوخت تنها یک راه حل موقتی و نیز مضحک نسبت به شورش واقعی و تمام عیاری به شمار می آید که این روزها علیه مکرون جریان دارد.
جنگ در خلیج فارس؟ امریکا ناوگان خود را عازم کرانه های ایران کرد [--، گازتارو (روسیه)، 5 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: شادی اصغری)
به گزارش نشریه «وال استریت ژورنال»، امریکا گروهی از کشتی ها را که در راس آنها ناو هواپیمابر اتمی John C. Stennis قرار دارد، با هدف نمایش قدرت به ایران عازم خلیج فارس کرده است. این کشتی های جنگی امریکایی پس از 8 ماه به خلیج فارس می رسند.
پیشبرد مذاکره آتش بس یمن با حضور نمایندگان حوثی ها و دولت موقت هادی [کویچی شینودا، ماینیچی (ژاپن)، 5 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: کیومرث واحدی)
مذاکره آتش بس پیرامون جنگ داخلی یمن با میانجیگری سازمان ملل ، به احتمال قوی پیشرفت خواهد کرد.
خروج قطر از اوپک [کورا شیگه یامیکو، یومیوری (ژاپن)، 5 دسامبر 2018] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: کیومرث واحدی)
قطر با اعلام خروج از سازمان کشورهای صادر کننده نفت خام (‌ اوپک ) پیشبرد دیپلماسی مستقل در کشورهای حوزه خلیج [ فارس ] را سرعت بخشیده است.
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴