به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • مقالات

کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
نقطه نظراتی درباره سناریو ترامپ در قبال ایران [صالح السید باقر، رای الیوم (انگلستان)، 18 سپتامبر 2017]
هدف آمریکا از مذاکره مجدد درباره توافقنامه هسته‌ای این است که این توافقنامه ، توانایی های نظامی ایران به ویژه توانایی های موشکی را نیز شامل شود و علاوه بر آن‏، آمریکا یکی از سود برندگان از توافقنامه هسته‌ای باشد به گونه ای که تهران قراردادهای متعدد تجاری و اقتصادی با آمریکا امضا کند. دولت ترامپ همچنین به دنبال آن است که توافقنامه هسته ای شامل به رسمیت شناختن اسرائیل از سوی ایران باشد.
اسرائیل و ایران... کشمکش همسایگان جدید [محمد السعید ادریس، الاهرام (مصر)، 19 سپتامبر 2017]
ژنرال یائیر جولان، جانشین رئیس سابق ستاد ارتش اسرائیل که اکنون از سوی وزیر دفاع، اویگدور لیبرمن مکلف به تدوین نظریه امنیت اسرائیل بنا بر تغییرات جدید شده به ناتوانی اسرائیل از محقق ساختن پیروزی در جنگی که ایران علیه اش رهبری می کند اعتراف و آن را تأیید کرد. وی در سخنرانی در مرکز پژوهش های شرق دور واشنگتن گفت: "ضروری است که به واقعیت ها و ناتوانی اسرائیل در مقابله با ایران اعتراف کرد". اما وی تأکید کرد در مقابل تهدید ایران بسیار بزرگ است و از این رو در مقابل این تهدید در مقایسه با هر تهدید دیگری در گذشته باید همکاری میان ما و آمریکا اهمیت بیشتری پیدا کند
اتحاد ترامپ و نتانیاهو برای حمله به توافق هسته ای ایران [جولیان بورگر، گاردین (انگلستان)، 18 سپتامبر 2017 ]
ترامپ و نتانیاهو در حالی هر دو از نقش پر رنگ ایران در سوریه نگران هستند که انزجار آن ها از توافق چند جانبه ای که دو سال پیش در وین به دست آمد، آن ها را با یکدیگر متحد کرده است؛ حتی در زمانی که این انزجار راه آن ها را از اکثریت قاطع رهبران دیگر کشورهای جهان که در نشست سالانه سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد شرکت می کنند، جدا می سازد.
آیا تیلرسون به نمایندگی از دولت در مورد ایران سخن می گوید؟ [جنیفر روبین، واشنگتن پست (آمریکا)، 18 سپتامبر 2017]
آیا کسی فکر می کند که دولت ترامپ می تواند به راحتی پیامدهای خروج احتمالی از برجام را مدیریت کند؟ تیلرسون حتی نمی تواند مصاحبه ای مودبانه را بدون نشان دادن سردرگمی و نگرانی اداره کند
مکرون در سازمان ملل متحد: ماراتن سه روزه برای کسب اعتبار در صحنه بین المللی [آرتور بوردا، فیگارو (فرانسه)، 19 سپتامبر 2017]
امانوئل مکرون در حالی که منتظر سخنرانی خود در سازمان ملل متحد است، از روز دوشنبه مجموعه ملاقات ها و گفتگوهای خود را با همتایانش آغاز خواهد کرد. بدین ترتیب فقط یک ساعت پس از ورودش به خاک آمریکا - که پیش بینی می شود ساعت 20 به وقت فرانسه دوشنبه این هفته باشد - با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در هتل منهتن ملاقات خواهد کرد. سپس در هتل دیگر محله با [آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، و نیز ریاض حجاب، هماهنگ کننده کمیته عالی نیروهای انقلابی مخالفان سوریه، ملاقات خواهد کرد.
بحران هسته ای جدید در خلیج فارس [وستی کافکازا (روسیه)، 18 سپتامبر 2017]
علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی، در سخنرانی امروز خود در شصت و یکمین جلسه کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی، اعلام کرد که تهران تمامی طرفینی را که برنامه جامع اقدامات مشترک را امضا کرده اند، به اجرای تمامی تعهدات خود فرا می خواند. وی تصریح کرد که شکست این توافق، به تمامی جامعه بین المللی ضربه وارد خواهد کرد.
در سازمان ملل متحد، آینده چند جانبه گرایی در رأس گفتگوها [فرانسوا دالانسون، لاکروا (سوئیس)، 17 سپتامبر 2017]
هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که در دوازدهم سپتامبر در نیویورک گشایش یافت، از هیجدهم سپتامبر برای نخستین بار میزبان آنتونیو گوترش، دونالد ترامپ و امانوئل مکرون خواهد بود. روز سه شنبه نوزدهم سپتامبر دبیرکل سازمان ملل متحد - نخست وزیر سابق پرتغال و کمیسر عالی پناهندگان -، رئیس جمهور آمریکا و رئیس جمهور فرانسه در نخستین روز سخنرانی های رسمی به ترتیب سخنرانی خواهند داشت. هر یک از آنها دیدگاه خود را درباره چالش های مهم جامعه بین المللی مطرح و پاسخ به آنها را ارائه خواهند داد.
آمریکا و ایران یکدیگر را به نقض توافق هسته ای متهم می کنند. [کارول مورلو، واشنگتن پست (آمریکا)، 17 سپتامبر 2017]
وزیر خارجه رکس تیلرسون به این نکته اعتراف کرد که ایران به تعهدات خود در قبال توافق منعقده با دولت اوباما و پنج قدرت دیگر جهان پایبند بوده است، ولی همچنین تهران را به علت فعالیت های غیر هسته ای در خاورمیانه - حمایت از شبه نظامیان در یمن و سوریه، حمایت از گروه های تروریستی و آزمایش موشک های بالستیک - مقصر دانست. رهبر معظم آیت الله علی خامنه ای، مرجع نهایی قدرت در حکومت دین سالار تهران، نیز به نوبه خود در توئیت انگلیسی زبان خود، واشنگتن را سلطه طلب، قلدر، سرکوبگر، منفور و ظالم - و سراپا فاسد و دروغگو - نامید
در مجمع عمومی امسال سازمان ملل شاهد چه موضوعاتی خواهیم بود. [سومینی سنگوپتا، نیویورک تایمز (آمریکا)، 17 سپتامبر 2017]
ترامپ و نیکی هیلی، نماینده او در سازمان ملل، هر دو تلاش کرده اند تا ایران را به عنوان حامی تروریسم و کشوری شرور جلوه دهند و اظهار داشته اند ممکن است آمریکا از توافق هسته ای سال 2015 که از سوی دولت اوباما و پنج قدرت دیگر جهان منعقد شده و فعالیت های هسته ای ایران را محدود کرده است، خارج شود. ترامپ - که انتظار می رود ایران را به موضوع دیگری در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل تبدیل کند - تاکنون با اکراه توافق هسته ای را پذیرفته هر چند که این توافق را به عنوان یکی از بدترین توافق های تاکنون منعقد شده توصیف کرده است.
امکان دارد آمریکا ایران را به سوی یک بحران هسته ای دیگر سوق دهد [تد گالن کارپنتر، نشنال اینترست (آمریکا)، 17 سپتامبر 2017]
ایران با کره شمالی قابل قیاس نیست. چه دوست داشته باشید با نداشته باشید، ایران یک بازیگر اقتصادی، نظامی و دیپلماتیک مهم در خاورمیانه - و حتی در آسیای مرکزی و جنوب غرب آسیا - است. تهران در مقام نماینده اصلی شاخه اسلام شیعی، در کشورهای عراق، لبنان، سوریه، بحرین و یمن، از نفوذ قابل توجهی برخوردار است. تلاش برای منزوی ساختن ایران اقدامی بی حاصل بوده و خواهد بود و حمله نظامی به این کشور جنگ فاجعه آمیز دیگری در خاورمیانه به وجود خواهد آورد. دولت ترامپ باید رویه کنونی خود در قبال این کشور را، به هر قیمت که شده کنار بگذارد
[آیت الله] خامنه ای با تأکید بر ادامه توسعه فناوری هسته ای، تهدید کرد به هر گونه نقض توافق هسته ای پاسخ داده خواهد شد [القدس العربی (انگلستان)، 18 سپتامبر 2017]
آیت الله خامنه ای تأکید کرد ایران به مسیر خود در توسعه فناوری های هسته ای در کشور و تولید حداقل بیست هزار مگاوات برق از نیروگاه های هسته ای ادامه خواهد داد و تلاش های آمریکا آنان را از این کار بازنخواهد داشت. وی افزود تهران به این نتیجه رسید که مذاکره کند و از بخشی از حق خود برای لغو تحریم ها چشم پوشی کند اما علی رغم تمام این تصمیم ها و تعهدات و بحث و گفتگوهای فراوان که در طول مذاکرات صورت گرفت، آنان به این نتیجه رسیدند که برخورد آمریکا با این مذاکرات و نتیجه آن، کاملاً ظالمانه، قلدرمآبانه و زورگویانه است.
پافشاری اربیل برای برگزاری همه پرسی [الاخبار (لبنان)، 18 سپتامبر 2017]
همزمان، نوری المالکی معاون رئیس جمهور عراق هنگام استقبال از سفیر آمریکا در بغداد تأکید کرد: "بغداد اجازه شکل گیری یک اسرائیل دوم را در شمال عراق نمی دهد" و تأکید کرد این همه پرسی مخالف قانون اساسی است و به نفع ملت عراق به طور کلی و نه به نفع کُردها به طور ویژه نیست". عمار الحکیم، رهبر جریان حکمت ملی در عراق اشاره کرد "بحران همه پرسی در ساعت های آینده غافل گیری هایی را در برخواهد داشت" و اشاره کرد "گزینه ما متوقف کردن همه پرسی و بازگشت به گفتگو است و امیدواریم این جنبش سیاسی در هفتاد و دو ساعت آینده به رویدادهای غیرمنتظره ای منجر شود که این خطر را از سر همه دور کند".
اظهار نظر نخست وزیر عراق پیرامون همه پرسی منطقه کردستان عراق [تادائو اوناگا، آساهی (ژاپن)، 17 سپتامبر 2017]
حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، روز شانزدهم ماه جاری در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس (AP) در خصوص همه پرسی که قرار است دولت منطقه کردستان (‌KRG)‌ واقع در شمال عراق روز بیست و پنجم ماه جاری برگزار و پیرامون استقلال این منطقه پرسش مطرح کند، اظهار داشت: «آمادگی داریم در صورت به خشونت کشیده شدن همه پرسی، مداخله نظامی کنیم.» این در حالی است که به نظر می رسد، چانه زنی ها با دولت منطقه کردستان عراق به منظور به تعویق انداختن برگزاری همه پرسی همچنان ادامه دارد.
تسویه حساب های خانوادگی: چرا ایران خبر ساخت «پدر تمام بمب ها» را اعلام کرد؟ [راسیسکایا گازتا (روسیه)، 17 سپتامبر 2017 ]
نیروی هوا و فضای ایران به ابربمب ده تنی هم مجهز شد. امیر علی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوا و فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، این خبر را اعلام کرد. او با اشاره به این که از لحاظ قدرت تخریبی، این بمب از بمب آمریکایی GBU-43 موسوم به «مادر تمام بمب ها» کمتر نیست، این بمب جنگی جدید را «پدر تمام بمب ها» نامیده است.
نشست نیویورک فرصتی طلایی برای تنش زدایی در روابط میان ایران و آمریکا [محمدعلی شیانی، المانیتور (آمریکا)، 16 سپتامبر 2017]
پس از ماه ها افزایش سخنان خصمانه درباره «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) که در سال 2015 به دست آمد، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، قرار است هفته آینده در نخستین دیدار رو در روی خود با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، دور یک میز بنشیند. دو طرف در 20 سپتامبر در نشستی که در سطح وزرای کشورهای عضو "کمیسیون مشترک" در نیویورک برگزار می شود، با یکدیگر دیدار خواهند کرد؛ "کمیسیون مشترک" هیأتی است که برای حل اختلافات کشورهای امضا کننده توافق هسته ای، در این توافق پیش بینی و ایجاد شد.
رابرت مالی: «نباید انتظار مذاکره مجدد بر سر توافق با ایران را داشته باشیم!» [رابرت مالی، لوموند (فرانسه)، 16 سپتامبر 2017]
پایان دادن به توافق هسته ای با ایران به بهانه نقض ساختگی یا مذاکره مجدد خیالی درباره آن، در واقع پیامدهای مخربی خواهد داشت: تسریع احتمالی فعالیت هسته ای ایران، رویارویی نظامی احتمالی با آمریکا یا اسرائیل، تشدید تنش های ژئوپولیتیک و فرقه ای منطقه ای، تقویت جناح تندروی نظام تهران، مخدوش شدن نظام جهانی منع گسترش سلاح های هسته ای، و برای بازداشتن کره شمالی، بستن هر گونه چشم انداز راه حل دیپلماتیک، زیرا پیونگ یانگ هیچ دلیلی برای اعتماد به سخن آمریکا و استدلال متحدان چینی خود برای تغییر عقیده ندارد.
علت استقرار نیروهای روسیه در دیرالزور چیست؟ [عبدالرزاق النبهان، القدس العربی (انگلستان)، 17 سپتامبر 2017]
منابعی ویژه از استان دیرالزور واقع در شرق سوریه به روزنامه "القدس العربی" گفتند پس از این که نیروهای نظام سوریه و شبه نظامیان طرفدار آن با پشتیبانی هوایی روسیه توانستند محاصره گروه دولت اسلامی را در بخش غربی مناطق تحت سیطره خود در شهر دیرالزور بشکنند نیروهای روسیه در چندین منطقه در نواحی مختلف این شهر مستقر شده اند.
زورآزمایی ایران با آمریکا از طریق بمب ها [سوسلوا یکاترینا، گازتارو (روسیه)، 16 سپتامبر 2017 ]
امیر علی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوا و فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، از ساخت بمب غیر هسته ای جدید داخلی به وزن 10 تنی خبر داد که از لحاظ قدرت، بر «مادر تمام بمب ها» GBU-43 آمریکا برتری دارد. بمب جدید ایران، «پدر تمام بمب ها» نام گرفته است و تا حدودی، مشابه با بمب آمریکا با قدرت اندکی کمتر می باشد.
عربستان سعودی در حال شکست است لیکن هیچ شاهزاده ای به نجاتش نخواهد آمد [فولویو اسکالبونه، ایل جورناله (ایتالیا)، 16 سپتامبر 2017]
رژیم عربستان سعودی در این برهه از زمان دم از یک فعالیت دیپلماتیک خارق العاده می زند. در عرض چند روز محمد بن سلمان، وارث سلطنت که البته ماه هاست که ارباب کشور به شمار می آید، هر گونه فرضیۀ مربوط به گفتگو با کشور قطر را به کناری نهاد، با عادی سازی روابط با ایران مخالفت کرد و به ویژه یک دیدار محرمانه از کشور اسرائیل انجام داد. اولین دیدار یک چنین نمایندۀ عالی رتبۀ کاخ پادشاهی عربستان سعودی از دولت یهود.
ترکیه، ایران و روسیه، در اطراف شهر ادلب ناظر مستقر می کنند [میدل ایست آی (انگلستان)، 16 سپتامبر 2017]
سه کشور ایران، ترکیه و روسیه ناظرانی را به اطراف ادلب در سوریه اعزام خواهند کرد. هدف از این کار جلوگیری از درگیری و تأمین دسترسی به کمک های انسان دوستانه عنوان شده است. البته، بعضی از منتقدین، این اقدام را تجزیه بالفعل سوریه نامیده اند.
مسئله هسته ای ایران: دونالد ترامپ تعلیق تحریم ها را تمدید کرد [فرانسوا دالانسون،لاکروا (سوئیس)، 15 سپتامبر 2017]
دولت آمریکا امیدوار است از ایران در مورد مدت توافق و برنامه موشک های بالستیک این کشور امتیازات جدیدی را بگیرد. احتمال دارد وزرای امور خارجه شش کشور امضاء کننده توافق هسته به همراه فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در هفته آینده در نیویورک با یکدیگر ملاقات کنند.
طرفداران توافق هسته ای با ایران اذعان به معایب این توافق را آغاز کرده اند [الی لیک، بلومبرگ (آمریکا)، 15 سپتامبر 2017]
اما ایران تنها پس از تحمیل و اجرای تحریم هایی که ارتباط سامانه بانکداری این کشور را با اقتصاد بین المللی قطع کرد و از این کشور امکان صدور نفت را گرفت، به مذاکره درباره توافق هسته ای کنونی تن داد. آن تحریم های به اصطلاح ثانویه اقتصاد ایران را فلج کردند؛ زیرا نه فقط ایران، بلکه هر نهاد و مؤسسه خارجی را که با این کشور وارد تجارت می شد، هدف قرار دادند. از کجا می توان مطمئن بود که تهدید به بازگرداندن آن تحریم ها متحدان اروپایی آمریکا را به تلاش برای رفع معایب توافق هسته ای متقاعد نخواهد کرد؟ این راهکار پیش از این نتیجه داده است.
آمریکا تعلیق تحریم های ایران را تمدید کرد اما درباره توافق هسته ای هشدار داد [جان موری براون، فایننشال تایمز (انگلستان)، 15 سپتامبر 2017]
ترامپ در حالی تعلیق تحریم های ایران را تمدید کرد که ایران را ناقض روح برجام نامید و به خبرنگاران گفت که شاهد باشید که ماه اکتبر چه کاری انجام خواهیم داد. ترامپ باید تعلیق تحریم های ایران هر صد و بیست روز یک بار و تبعیت ایران از برجام هر نود روز یک بار تمدید و تأیید کند
تیلرسون هفته آینده با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران درباره توافق هسته ای گفتگو می کند [کانوم لینچ، فارین پالیسی مگزین (آمریکا)، 15 سپتامبر 2017]
قرار است که فدریگو موگرینی - در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل - روز چهارشنبه میزبان نشست وزرای امور خارجه کشورهای انگلیس، چین، فرانسه، آلمان و روسیه باشد. در این صورت رکس تیلرسون از آمریکا برای نخستین بار با جواد ظریف از ایران ملاقات خواهد کرد البته، تیلرسون پیش از این گفته بود آماده است در زمان مناسب با همتای ایرانی خود دیدار و گفتگو کند.
احتمال دارد مسکو ابتکار عمل خود در خصوص سوریه را از دست بدهد [راویل موستافین، نزاویسمایا گازتا (روسیه)، 15 سپتامبر 2017]
پیروزی های نظامی اخیر روسیه و متحدانش در سوریه نه فقط به شکست واقعی «دولت اسلامی» (داعش) و «القاعده» (هر دو سازمان در روسیه ممنوع اعلام شده اند) انجامیده، بلکه باعث افزایش فعالیت های دیپلماتیک نیز شده است. اگرچه، تا پایان کامل جنگ در سوریه هنوز فاصله زیادی مانده است، اما حادترین و داغ ترین مرحله آن به پایان راه خود رسیده است و اکنون، دیپلمات ها باید در اندیشه ساخت سوریه بعد از جنگ باشند.
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴